Mindent az állatokért!!!!

Sziasztok!!Én szeretem az állatokat,ha ti is gyertek és nézzétek meg az oldimat,amit azért készítettem,hogy minden állatról információt tudjatok szerezni és minden nap frissül!!Gyertek máskor is!!!ÉREZZÉTEK JÓL MAGATOKAT!!TOVÁBBI SZÉP NAPOT!!!!!!


Közönséges kard szárnyú delfin

    http://www.bhm.hu/%C9rdekess%E9gek/images/oceanok/kardszarnyu2.jpg http://www.mmc.gov/species/images/killerwhale.jpg

Mit kell tudni róla?

Ez a hatalmas, masszív testfelépítésű cet a delfinek családjának legtestesebb képviselője. Már születése pillanatában meghaladja a 2 méteres hosszúságot, a kifejlett hím egyedek 9, a nőstények 8 méteresre nőnek meg. Gyakran forradásokkal, hegekkel megtört hátúszójának métere is lenyűgöző: a felnőtt hímek esetében könnyen eléri a 2 méteres magasságot. A közönséges kard szárnyú delfineknek két változatát különböztetjük meg: a ,,rezidens'' egyedek elterjedési területe pontosabban körülhatárolható, míg a ,,helyváltoztatók'' több kilométeres körzetben mozognak. Kivételes ügyességének köszönhetően idomítják, és gyakran viszontlátjatjuk tengeri akváriumok bemutatóin.

Tulajdonságok:

A közönséges kardszárnyú delfin társas szokásai igen összetettek. Egyes egyedek magányosan élnek ugyan,de jellemzőbb, hogy (podnak nevezett) rendkívül összetartó, 6-30 fős - valószínüleg családi - csoportokban élnek. A mindkét nemhez tartozó, és változatos korú egyedekből álló csoportok gyakran életre szólóan együtt maradnak. A nagyobb zsákmányállatok elejtésében közösen vesznek részt, s az egyes csoportok nemegyszer saját, füttyögő, visító és kattogó hangokból álló nyelvet fejlesztenek ki az egymás közti kummunikációra.


 

Palackorrú delfin

 http://viktornagy.files.wordpress.com/2007/09/baby_delfin3.jpg

 Rend: Cetek

Alrend: Fogascetek

Család: Delfinek

Nem és faj: Tursiops truncatus


Életmód:

    A delfinek nagyon kedvelik a társaságot, ezért különböző összetételű csoportokban élnek: vagy csak hímek hímekkel, illetve nőstények nőstényekkel, vagy pedig a hím és a nőstény kicsinyével együtt. Támogatják egymást a vadászatban, elléskor és betegségük esetén is. Barátságos, együtt működő viselkedés számukra létfontosságú.

    A delfinek egymás között csettintő és kattintó hangokkal kommunikálnak. E ,,nyelv'' fejlettségét nem ismerjük, de kétség nem férhet ahhoz, hogy a delfinek felismerik egymást és képesek ,,társalogni'' egymással.

Szaporodás:

    A nagy palackorrú delfinek rendszerint tavasszal vagy nyáron párosodnak, és a nőstény 10-12 hónap vemhesség után a víz alatt szüli meg egyetlen kicsinyét.

   

Az ellésnél az anyának általában kettő, ,,babánként'' közreműködő delfin segédkezik, melyek az anyát a cápák támadásaitól is védik. A cápákat a szüléskor kiömlő vér csalogatja oda. A delfinek csoportosan kísérik a víz felszínére az újszülöttet, hogy megtehesse első levegővételét. Elléskor a delfinek teljesen rávannak utalva a ,,babák'' segítségére. Hasonló támogatásban részesülnek a sérült delfinek is. A bajba jutott állat kétségbe esett hívására azonnal segítséget nyújt a többi delfin. Megpróbálják az áldozatot a vízben vonszolni avgy támogatni, hogy a felszínre jutva levegőt kapjon. Az anya legalább 16 hónapig szoptatja kicsinyét, ezért általában csak 2-3 évente hoz világra újabb utódot. Valószínüleg minden alkalommal más hímmel párosodik.

Táplálkozás és vadászat:

   

A delfinek különböző fajta halakkal táplálkoznak. Zsákmány szerző magatartásuk alkalmazkodik az éppen rendelkezésre álló táplálékhoz.

    Ha nagy csapat hallal találkoznak, az azonos fajhoz tartozó delfinek százával verődnek össze, hogy segítsenek egymásnak a halfogásban.

A delfinek közeledtével a halak megpróbálkoznak a szétszóródással, de az okos állatok ,,utasításokat küldenek'' egymásnak, és egy csoportba terelik össze a halakat. A vízfelszín a halak számára csapdául szolgál, amelyből nincs menekvés. Feltételezik, hogy a delfinek erőteljes hangibocsátásukkal is elbizonytalanítják a halakat.

    Ha a halak nyílt vízen úsznak vagy csapatban vándorolnak, akkor a delfinek egéz nap vadásznak rájuk. Olyan időszakokban, amikor az ilyen halrajok ritkábbak, a delfinek átváltoznak éjszakai vadászokká, és tintahalakat, valamint a tengerfenéken élő halakat is zsákmányul ejtenek.

A delfinek és az ember:

Az emberek és a delfinek kölcsönösen zavarják egymást, ha ugyanazon a helyen halásznak. Delfinek ezrei fulladnak meg a halászok hálóiban.Olyankor egész delfinrajok vetőnek partra (,,strandolnak'') Az állatvédők ilyenkor megpróbálják vizzavinni őket a  mély vízbe, ami többnyire nem sikerül.

    Feltételezik, hogy az úgynevezett ,,strandolást'' egyetlen delfin kezdeményezi, amelynek visszhangérzékelő rendszere összezavarodott, és a bajba jutott állat segélyhívása a többieket arra ösztönzi, hogy kövessék őt a pusztulásba. A jelenség hátterében valószínüleg a delfinek agyában vándorló parazita lárvák kártétele áll.


Érdekességek:

¤ A delfinek 200 méteres mélységben is tudnak táplálkozni és 15 percig is víz alatt maradhatnak.

¤ A cápák és kardszárnyú delfinek alkalmanként delfineket is elejtenek.

¤ A delfinek hangkibocsátása 0,25 kHz frekvenciától a 80-220 kHz-es ultrahangig terjed.

¤ Alváskor a nőstények a víz felszínén fekszenek, mégpedig úgy, hogy orrlyukuk a levegővel érintkezzen. A hímek közvetlenül a vízfelszín alatt szunyókálnak, és levegővételre időről időre reflexszerűen feljönnek.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 4
Heti: 51
Havi: 24
Össz.: 150 643

Látogatottság növelés
Oldal: Delfinek
Mindent az állatokért!!!! - © 2008 - 2024 - allatok-allatok.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »